Bazı .Net uygulamaları IIS üzerindeki Application Pool’un sadece v2.0 runtime’ı ile çalışırlar ve bunu zorlarlar. Şimdilik MaestroPanel’ın böyle bir API fonksiyonu olmadığından bunu manual olarak düzenlememiz gerekiyor.

Söz konusu tüm siteler olduğundan biz burda MaestroPanel’in Scriptomatic özelliğinden faydalanacağız. Bunun için önce IIS üzerindeki application pool’un Runtime versionunu değiştiren komutumuzu oluşturmamız appcmd.exe yardımı ile oluşturalım.

appcmd.exe set config  -section:system.applicationHost/applicationPools /[name='{DOMAIN_NAME}'].managedRuntimeVersion:"v2.0"  /commit:apphost

Yukarıdaki komut IIS üzerinde ismini belirttiğimiz application pool’un runtime versionunu v2.0 yapıyor.

Bu satıtı MaestroPanel’de

Araçlar > Scriptomatic

menüsünü kullanarak ilgili alana yapıştırıyoruz ve çalıştırıyoruz.

Scriptomatic tüm domainler için bu komutun çalışmasını sağlayan toplu iş komutlarını size çıkartacaktır.

Bu komut setini alıp bir change_runtime.cmd adında bir dosyaya

C:\Windows\system32\Inetsrv\

altına kaydedin. ve Windows Tuşu + R > Cmd yazarak komut satırını çalıştırın. (Inetsrv klasörü altına kaydetmemizin sebebi ise appcmd.exe ‘nin bu dizinde bulunmakta olduğudur.)

Daha sonra change_runtime.cmd dosyasını komut satırından çalıştırın ve tüm application pool’lar v2.0 da çalışmasını sağlayın.

IIS üzerinde işlemleri yaptıktan sonra gelelim MaestroPanel ile fiziksel ortamın senkronizasyonu için veritabanından v4.0 olan runtimeları v2.0’a güncellemek gerekir. Bunun içinde MaestroPanel’in çalıştığı veritabanına bağlanıp aşağıdaki SQL cümlesini çalıştırmanız yeterli olacaktır.

UPDATE DomainModuleVariable SET Module_Value = 'v2.0' WHERE Module_Key = 'DotNetRuntimeVersion'

İşte bu kadar..

Yazar

Bir Cevap Yazın