RoundCube açık kaynak olarak dağıtılan ve sadece IMAP protokolüne göre implemente edilmiş modern ve kullanışlı bir Webmail ürünüdür. Dünyada her ölçekten firmanın rahatlıkla kullanabileceği kalitededir. Web Hosting sektöründe ise alternatiflerine nazaran daha popüler olarak kullanılmaktadır.

RoundCube’ü shared web hosting hizmeti vermek için kullanacaksanız bazı ayarlarına dikkat etmeniz gereklidir. Aşağıda bu ayarları ve açıklamalarını bulabilirsiniz.

log_dir

Roudcube’ün logları default olarak $config[‘log_dir’] = RCUBE_INSTALL_PATH . ‘logs/’; alanında tutulur. Bu dizin web üzerinden public olarak erişilebilir durumda olduğundan sakıncalı bir dizindir. Log dosyalarında hassas verilere ulaşılabilir. Bu nedenle log_dir web sitesi home dizininden farklı bir alanda olması gerekmektedir. Örneğimizde Web dizininin bir üstünde log isminde ayarlanmıştır ve yazma hakkı web kullanıcısına tanımlanmıştır.

temp_dir

Temp dizini de aynı Log dizini gibi hassas verilerin barındırıldığı alandır (Örneğin: bir kullanıcısın epostasına eklediği dosya gibi) o nedenle bu dizine erişiminde web dizininden farklı bir yerde olması ve erişimi kısıtılı olması önemlidir.

enable_caching

Eğer mail sunucunuz uzakta ikamet ediyorsa bu özelliği true yapabilirsiniz. Roudcube epostaları belirli bir seviyede hafızada tutar. Sistem çok yoğun kullanılıyorsa kesinlikle disable yapın veya message_cache_lifetime değerini oldukça düşük tutun.

skip_deleted

Roudcube’ün performansını arttıran bir ayar. Mümkün olduğunda False kalsın. IMAP üzerinde Count veya List komutlarındaki performansı etkiliyor.

min_keep_alive

Epostalarını sürekli Roudcube üzerinden bakan kullanıcıların işine yarayacak bir ayar. Roudcube’ün IMAP sunucusuna göndereceği ve alacağı komutları bu ayardaki saniye kadar yürürlükte tutar. Sürekli epostalara bakanlar her 60 saniyede bir IMAP’e bağlanmak zorunda kalırlar buda sunucu üzerinde bir yük oluşturur (Connection İşlemi). Saniye yüksek tutulursa Roudcube zaten IMAP’a bağlı olduğundan tekrardan bir Connection maliyetine girmeden sunucuya istek gönderecektir.

MaestroPanel, RoundCube konfigürasyon dosyası:

$config['db_dsnw'] = 'sqlite:///<###MAESTROPANEL_PATH###>\Roundcube\data\roundcube.db?mode=0646';
$config['log_dir'] = "<###MAESTROPANEL_PATH###>\Roundcube\log";
$config['temp_dir'] = '<###MAESTROPANEL_PATH###>\Roundcube\tmp';
$config['mime_types'] = "<###MAESTROPANEL_PATH###>\www\config\mime.types";
$config['default_host'] = 'localhost';
$config['default_port'] = 143;
$config['smtp_server'] = 'localhost';
$config['smtp_user'] = '%u';
$config['smtp_pass'] = '%p';
$config['support_url'] = 'http://wiki.maestropanel.com';
$config['ip_check'] = true;
$config['des_key'] = 'ZF_y9DUUx8z6f-Vrvb&0QGYy';
$config['product_name'] = 'maestropanelroundcube';
$config['enable_spellcheck'] = false;
$config['mail_pagesize'] = 50;
$config['draft_autosave'] = 300;
$config['mime_param_folding'] = 0;
$config['mdn_requests'] = 2;
$config['plugins'] = array('archive','zipdownload');
$config['enable_caching'] = false;
$config['skip_deleted'] = false;
$config['min_keep_alive'] = 240;

Dosyanın güncel haline github üzerinden erişebilirsiniz

Kaynak:

  • http://trac.roundcube.net/
  • http://trac.roundcube.net/wiki/Howto_Install

 

Yazar

Bir Cevap Yazın