Ön Hazırlık

MaestroPanel üzerinde proticaret çalıştırabilmek için bir kaç ön hazırlık yapmalısınız. Bu adımları aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz.

  • Proticaret web sitesinden son sürümü bilgisayarınıza indirin (www.proticaret.org)
  • Dosyaları web sitenizin http klasörüne FTP istemcisi ile yükleyin.
  • MaestroPanel’de (Eğer Yönetici (Admin) iseniz) Araçlar > Asp.Net modülün altından Proticaret kurmak istediğiniz web sitesine Full Trust hakkı verin.
  • MaestroPanel’de Web sitesi seviyesinde ASP.NET alanına gelip .Net Runtime’ı v2.0 olarak belirleyin.
  • MaestroPanel’de web sitesine geldikten sonra Dosya Yöneticisinden Upload klasörüne ve Web.config dosyasına yazma izni verin.
  • MaestroPanel’de web sitesi seviyesinde Ms SQL alanına girip Proticaret’in kullanacağı veritabanını ve kullanıcısını oluşturun.

Bu adımlardan sonra web sitenizi tarayıcınız üzerinden açıp Proticaret kurulum adımlarına başlayabilirsiniz.

AspNetHostingPermission Hatası

System.Security.SecurityException: Request for the permission of type 'System.Web.AspNetHostingPermission, System, 
Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b77a5c561934e089' failed.

Bu durum genelde sunucuya RDP’den giriş yaparak dosyaları web sitesinin http alanına kopyala/yapıştır yaparak attığınızdan kaynaklanır. Proticaret dizininin bin klasörü içindeki tüm dosyaları “Unblock” yapmanız gerekir fakat daha pratik bir yolu aşağıdaki komutu çalıştırmanız olacaktır.

C:\WINDOWS\Microsoft.NET\Framework\v2.0.50727\caspol.exe -m -ag 1 -url "file:////C:\vhosts\domain.com\http\*" FullTrust -exclusive on

Bu sayede .NET 2.0 o dizinin içindeki tüm assembly’lere güvenecektir.

Unblock'i FullTrust vermeden yapmak isterseniz SysInternals'in Streams aracını kullanaiblirsiniz. http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb897440.aspx

Timeout expired Hatası

Hata oluştu : Timeout expired.  The timeout period elapsed prior to completion of the operation or the server is not responding. 
Sql : System.Data.SqlClient.SqlException: Timeout expired.  
The timeout period elapsed prior to completion of the operation or the server is not responding.

Bu hata Proticaret’in SQL bağlantısı zaman aşımını (Connection Timeout) 120 saniye ile kısıtlamış olmasından kaynaklanıyor. Microsoft SQL Sunucunuz Proticaret’in gönderdiği komutları 120 saniye içinde gerçekleştiremezse Proticaret Timeout’a düşüyor ve kurulum yarıda kalıyor.

Çözüm için sunucu kaynaklarınızı arttırmanız gerekir genelde disk’i yavaş sunucularda ortaya çıkan bir hatadır. Mümkünse disk’i daha hızlı bir sunucuya terfi edin.

Bu durum Proticaret'in yapmış olduğu ayarlardan kaynaklanıyor. Connection Timeout limitini arttırdıkları taktirde Disk'i yavaş sunucularda da kurulum sorunsuz çalışacaktır. Bu konuyu MaestroPanel olarak Proticaret'e bildirdik

Düzenle

Error Sayfasının Sonsuz Döngüye Girmesi

/error.aspx sayfasının tekrarlaması

Bu hata Web.config dosyasının olmayışından kaynaklanır. Proticaret’in varsayılan dosya yapısında Web.config dosyası Web_.config olarak berlilenmiştir. Bunu Web.config olarak değiştirdiğinizde bu sorunu aşabilirsiniz.

.Net 4.0 Çalışma Hatası

Compilation Error
Description: An error occurred during the compilation of a resource required to service this request. Please review the following specific error details and modify your source code appropriately. 
Compiler Error Message: CS1703: An assembly with the same identity 'System.Web.Services, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b03f5f7f11d50a3a' has already been imported. Try removing one of the duplicate references.

Bu hatayı alıyorsanız Web sitenizin Application Pool’u .Net 4.0 Runtime’ında çalıştığını gösterir.

MaestroPanel’de domain seviyesinde Asp.Net alanından .Net Runtime Verison’u 2.0’a çektiğinizde düzelecektir.

Yazar

Bir Cevap Yazın