SSL Gereksinimi

Web sitelerinize erişen ziyaretçilerin veri güvenliğini arttırmak isteyebilirsiniz. Bunun için sunucu üzerine SSL sertifikası tanımlatmanız gerekmektedir. E-Ticaret siteleri başta olmak üzere müşteri verileri ve gizliliğini sağlayan tüm web siteleri SSL’e ihtiyaç duymaktadır. Kredi kartı ile online ödeme hizmeti verebilmek için tüm bankalar SSL sertifikasının kurulmasını istemektedir.
SSL kurulumu yapıldıktan sonra web siteleriniz tüm erişimlerini güvenli bağlantı (https) üzerinde sağlayacaktır.

SSL Kurulumu

Bu yazımızda MaestroPanel üzerinde gerekli Sertifika (SSL) işlemlerini adım adım anlatacağız. MaestroPanel’de SSL kurulumu 2 işlem adımı ve 1 sonuç adımından oluşmakta. Yani 3 adımda SSL kurulumunu tamamlamış oluyoruz.

1. Sertifika İsteği Oluşturma

Sertifika isteği oluşturmadan önce SSL kurulacak olan domaine bir IP tanımlamalıyız.

Domainler > Özellikler > IP değiştir

Sunucuya IP Adresi Ekleme

Domain IP Adresi Değiştirme

IP tanımlama işlemi yapılmazsa resimdeki uyarıyı alırsınız.

SSL kurulum (2)

SSL kuracağımız domain yönetim sayfasını açtıktan sonra SSL butonuna tıklayarak adımları işleyeceğimiz sayfaya ulaşabiliriz.

SSL kurulum (1)

Yeni Sertifika İsteği (CSR) sayfasında alan adının doğruluğuna dikkat etmemiz gerekir. Subdomain (Alt Alan Adı) için oluşturacaksak,

demo.alanadi.com yazmalı,

Eğer ana domain için oluşturulacaksa,

www.alanadi.com yazmalı.

Dikkat
www olmadan kullanmak istiyorsaniz www ekleyemeye gerek kalmayacak. Fakat kararınızdan vazgeçer ve www eklemek veya çıkarmak isterseniz sertifikayı reissue etmeniz gerekecek. Bazı SSL firmalarıda bu işlemi yapmamakta veya yeniden ücret talep etmektedir.

SSL kurulum (4)

İstenen alanları doldurduktan ve kaydet yaptıktan sonra sertifika isteğimiz tamamlanmış oluyor. Oluşturulan isteği https://www.sslshopper.com/csr-decoder.html adresinden veya CSR Decoder sitelerinden decode ederek kontrolünü sağlayabilirsiniz.

SSL kurulum (5)

2. Sertifika Edinme

Sertifika isteği ile edindiğiniz CSR (Sertifika İsteği Kodu) kodunu SSL sağlayıcı firmanıza ileterek SSL sertifikasını (CRT kodu) alabilirsiniz.

3. Sertifika Yükleme

Elinizde bulunan sertifikayı gözat (browse) diyerek gösterebilir ve yükleyebilirsiniz.
Eğer SSL firması size dosya yerine sadece kodu gönderiyorsa bir TXT dosyası açıp kodu kaydedip yükleme yapabilirsiniz.

SSL kurulum (6)

4. Sertifika

Sertifika yükleme işlemi yaptıktan sonra 3. adımda sertifikanın durumunu görebiliyoruz. İşlemlerimiz tamamlandı, artık sayfamızı güvenli bağlantı (https) ile kullanabiliriz!

SSL kurulum (7)

Tagged:

Yazar

Bir Cevap Yazın