MaestroPanel servislerini dağıtık (distributed) olarak kurabiliyorsunuz. Bu sayede daha güçlü bir yapı oluşturabilirsiniz. Dağıtık olarak; SQL, MAIL, DNS ve FTP servislerini yapılandırabilirsiniz. Bunun için MaestroPanel’e yeni sunucu eklememiz gerekiyor. Bu makalede MaestroPanel’e nasıl yeni bir sunucunun nasıl eklenebileceğini anlatacağız.

MaestroPanel Agent Kurulum

MaestroPanel’e hangi sunucuyu eklemek istiyorsanız öncelikle o sunucuya MaestroPanel Agentı kurmanız gerekir. MaestroPanel kurulum dosyasını  indirdikten sonra sadece o sunucudan kullanmak istediğiniz bileşenleri seçmeniz ve kurulumu bitirmeniz yeterlidir (Bileşenler alanından Web Management‘i seçilmesine gerek yok).

Sunu Ekleme

 

Sunucuya MaestroPanel Agentı kurduktan sonra artık Web Management servisinden sisteme eklenmeye hazır hale gelecektir. Bu aşamadan sonra MaestroPanel’e giriş yapıp sunucular bölümünden ekleyebilirsiniz.

 Sunucu Ekleme

MaestroPanel Web Management üzerinden admin hakları ile giriş yaptıktan sonra

Sunucular > Yeni Sunucu Ekle

menüsüne erişerek sunucu ekleme alanına ulaşıyoruz

Yeni Sunucu Ekleme alanında eklenecek sunucu bilgilerini giriyor ve kaydet yapıyoruz.Sunucu Ekleme (3)

Dikkat!
Yeni sunucu eklerken kullanıcı adı ve paralo kısmı MaestroPanel Agent ‘a ait erişim bilgileri olması gerekiyor. Windows yönetici hesabı buraya girilmemelidir.

Kaydet butonuna bastıktan sonra MaestroPanel Agentı kurduğumuz ile haberleşerek yönetebileceği servisleri bulur ve kendine ekler. Yeni eklenen sunucuların listesini sunucular menüsü altında görebilirsiniz.

Sunucu Ekleme (4)

Bu aşamadan sonra sunucular listesinde görünen sunucu servislerini Domain ve Bayi Planlarına ekleyerek kullanabilirsiniz.

MaestroPanel’e 2. sunucu eklemek için öncelikle lisansınızın buna uygun olması gerekir. Bunu kontrol etmek için Ayarlar > Lisans alanından lisans özelliklerinde ki Agent değerinin eklemek istediğiniz sunucu adedini karşılar nitelikte olması gerekir.

Aşağıda ki ekran görüntüsünde Agent değerinin 4 olması MaestroPanel’in 4 sunucu yönetebileceği anlamına gelmektedir.

Sunucu Ekleme (7)

Yazar