MaestroPanel, sunucu için kritik olabilecek  CPU, Ram, Disk gibi hayati kaynakları izler ve belirli limitlere geldiğinde size eposta yolu ile bilgilendirmede bulunur. Bu makalede MaestroPanel’in hangi kaynakları izlediği ve ne zaman uyarı gönderdiğini bulabilirsiniz.

CPU

MaestroPanel sunucunun CPU kullanımını %95’i geçtiğinde eposta ile bilgilendirmede bulunur. CPU’nın toplam Core’larınını baz alır. CPU 3 dakika boyunca %95 üzerinde seyir ederse Administrator Contact email adresine bit uyarı gönderilir.

RAM

MaestroPanel sunucunun RAM kullanımını %95’i geçtiğinde eposta ile bilgilendirmede bulunur.

SWAP

Sunucunun disk üzerinde tuttuğu bellek miktarını izler ve %60’ı geçtiğinde eposta bilgilendirmesinde bulunur.

Network Utilization

Sunucu üzerindeki Ethernet kartlarının band genişliğini izler ve kapasitesi %85’i geçtiğinde uyarı verir. Sunucu DownStream/UpStream toplamını dikkate alır.

Process Count

Sunucu üzerindeki görevleri, çalışan programları ve işlemleri izler. Sunucu üzerinde 300’den fazla çalışan yazılım, servis vb. kaynak tüketen işlem varsa uyarı gönderir.

Tcp Connection Count

Sunucunun TCP/IP protokolünü kullanarak diğer sistemlerle yaptığı iletişimi durumlarını izle ESTABLISHED durmundaki bağlantıları sayar. TCP Bağlantı Sayısı 620’yi geçtiğinde uyarı için mail gönderir.

Security Failure

Sunucuda oturum açma isteklerini izle. Eğer başarısız oturum açılmışsa ve bu oturumlar 5 dakika boyunca devam etmişse eposta ile uyarı gönderir. Başarısız oturum açma istekleri genelde RDP, MSSQL gibi servislere brute-force atak yaptıkları anlamına gelir. Bu uyarıyı alıyorsanız Windows’un Olay Görüntüleyicisinden (Event Viewer) Security loglarını incelemenizi öneririz.

Bonus

Takip edilen kaynaklar ve uyarı eşikleri MaestroPanel veritabanındaki PanelVariable tablosunda RESOURCE_WARNINGS anahtarı ile tutulur ve değeri aşağıdaki gibidir;

[
 {
 "rType":"Cpu",
 "Warning":"90"
 },
 {
 "rType":"AuditFailure",
 "Warning":"100"
 },
 {
 "rType":"Disk",
 "Warning":"95"
 },
 {
 "rType":"NetworkUtilization",
 "Warning":"85"
 },
 {
 "rType":"PhysicalMemory",
 "Warning":"90"
 },
 {
 "rType":"ProcessCount",
 "Warning":"300"
 },
 {
 "rType":"Swap",
 "Warning":"80"
 },
 {
 "rType":"TcpConnectionCount",
 "Warning":"620"
 }
]

bu JSON verisinde değişiklik yaparak uyarı eşiklerini düzenleyebilirsiniz.

Yazar