MaestroPanel çalışırken gereksinim duyduğu bileşenleri belirli klasörlerde arar. Bu değişken ve sabir klasörler MaestroPanel kurulumuna göre değişiklik gösterir. Aşağıda MaestroPanel’in gereksinim duyduğu klasörleri ve açıklamalarını bulabilirsiniz.

MaestroPanel’in ana klasörü sistem değişkenlerine tanımlanmıştır ve %MaestroPanelPath% değişkeni ile erişilebilmektedir. MaestroPanel’in varsayılan dizini C:\Program Files\MaestroPanel dir.

%MaestroPanelPath%/Agent
MaestroPanel Agent’ın ihtiyaç duyduğu bileşenlerin tutulduğu klasördür. İçerisinde Agent config dosyaları, sunucuya kurduğunuz modüllerin dll dosyaları ve Agent’ın ihtiyaç duyduğu diğer her şey bulunmaktadır.

%MaestroPanelPath%/Agent/Config
Bu klasör içinde Agent’ın tüm konfigürasyonları tutulur. MaestroPanel’i manuel olarak yedeklemek istediğinizde bu klasörü yedek almanız önemlidir. Ayrıca yeni bir domain açtığınızda domain’e otomatik olarak eklenen index.html bu klasör altından alınmaktadır. Index.html i istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

%MaestroPanelPath%/Agent/Modules
Sunucunuza kurduğunuz modülleri Agent’ın saptayabilmesi için dll dosyalarına ihtiyacı var. Bu dll dosyaları bu klasör altında tutulmaktadır.

%MaestroPanelPath%/bin
MaestroPanel’in yardımcı araçlarının uygulama kısa yollarının tutulduğu klasördür. Eğer MaestroPanel’i SqLite database engine i kullanacak şekilde kurduysanız SqLiteStudio da bu klasör altında bulunacaktır.

%MaestroPanelPath%/Configs
MaestroPanel’e ekli olan tüm domainlerin konfigürasyonlarının tutulduğu klasördür. Manuel olarak yedek aldığınızda bu klasöründe yedeğini almalısınız.

%MaestroPanelPath%/Data
MaestroPanel de modülü yüklü olan Database Engine’ler ile açtığınız veritaban dosyalarının ve istatistiklerinin tutulduğu klasördür.

%MaestroPanelPath%/MsFtp
İçerisinde Ftp modülünün geçici klasörünü ve Ftp loglarını bulundurmaktadır.

%MaestroPanelPath%/perl
MaestroPanel’de kullanılan Perl scriptlerinin ihtiyaç duyduğu dosyaları barındıran klasördür

%MaestroPanelPath%/php
MaestroPanel’e php modülü kurulduysa oluşturulan klasördür. Kurulu olan php versiyonlarının klasörlerini içerir. Her php versiyonu için ayrı klasör barındırmaktadır.

%MaestroPanelPath%/phpmyadmin
MaestroPanel’e PhpMyAdmin modülü kurulduysa oluşturulan klasördür. PhpMyAdmin programının ihtiyaç duyduğu dosyaları barındırmaktadır.

%MaestroPanelPath%/Uninstall
MaestroPanel’e kurulu olan modülleri kaldırmanız için gerekli olan kısayolları barındıran klasördür.

%MaestroPanelPath%/Web
MaestroPanel arayüzünün ihtiyaç duyduğu tüm her şey bu klasör altında toplanmıştır.

%MaestroPanelPath%/web/config
MaestroPanel arayüzün ayar dosyaları xml formatında bu klasör altında bulunmaktadır.

%MaestroPanelPath%/web/data
MaestroPanel’i Sqlite database engine’i kullanacak şekilde kurduysanız, kullanılan veritabanı bu klasör altında oluşturulmaktadır. Manuel olarak backup almak isterseniz bu klasörü de backup almalısınız.

%MaestroPanelPath%/web/service
MaestroPanel Web Managemenet Service’in bulunduğu klasördür.

%MaestroPanelPath%/web/www
MaestroPanel’in açık kaynak kodlu arayüzünün tüm kodları bu klasör altında toplanmıştır. Bu klasör altındaki dosyalardan MaestroPanel arayüzünü istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

Yazar

Bir Cevap Yazın