MaestroPanel’in tetikleyici özelliğinden yararlanarak MaestroPanel’de açılan domain’i CloudFlare üzerinde de açabilen, eklenen, düzenlenen veya silinen bir DNS kaydını CloudFlare üzerinde güncelleyen bir script geliştirdik.

Aşağıdaki yönergeler bu scripti nasıl MaestroPanel’e tanıtacağınızı anlatmaktadır.

API Key

API Anahtarınızı almak için CloudFlare’in https://support.cloudflare.com/hc/en-us/articles/200167836-Where-do-I-find-my-CloudFlare-API-key- dokumanından yararlanabilirsiniz. CloudFlare üzerinde “Global API Key” anahtarını kullanmalısınız.

Download

veya direkt download etmek için aşağıdaki adresi kullanabilirsiniz.

Kurulum

cfrun.ps1 dosyasını github üzerinden Download ettikten sonra sunucu üzerinde MaestroPanel altına kopyalayın.

%MaestroPanelPath%\bin

veya

C:\Program Files\MaestroPanel\bin

Daha sonra cfrun.ps1 dosyasını açıp CloudFlare’e erişmek için kullandığnı Email adresinizi ve API Anahtarınızı dosyanın ilgili değişkenkerine girin ve dosyayı kaydedin.

cfrun-step1

Bu aşamadan sonra scriptin kurulumu tamamlanarak, CloudFlare ile haberleşir duruma getirmiş olacaksınız.

Tetikleyiciler

Tetikleyicilerle ilgil daha önce hazırlamış olduğumuz videomuza göz atabilirsiniz.

Tetikleyici Ayarları

MaestroPanel’e giriş yaptıktan sonra

Ayarlar > Tetikleyiciler

menüsü altından ulaşabileceğiniz kullanımı kolay bir özelliktir. Tetikleyiciler kısaca, MaestroPanel’in çeşitli olaylarını burada yakalayıp olaylardan sonra çeşitli işler yaptırabileceğiniz bir yapı sunar.

Genel Görünümcfrun-step2

Domain Oluşturulduğunda

İlk tetikleyici olayımız Domain Oluşturulduktan sonra çalıştırılmasını istediğimiz sunucu komutu olacak. Bunun için Tetikleyiciler ekranındaki Tetikleyicilerden “Domain Oluşturulduğunda” olayını seçin.

Ardından “

powershell -ExecutionPolicy bypass -File "%MaestroPanelPath%\bin\cfrun.ps1" -action ZONE_CREATE -domain {DOMAIN}

Bu adımın tamamlanmış ekranı aşağıdaki şekildedir.
cfrun-step3

Domain Silindiğinde

Üst menüden bu sefer “Domain Silindiğinde” tetikleyicisini seçin ve “Sunucu Üzerinde Script Çalıştır” seçeneğini aktif edin. Bir önceki adımın aynısını bu olay için gerçekleştireceğiz. Bu sefer script’e geçeceğimiz -action parametresi ZONE_DELETE şeklinde olacak.

powershell -ExecutionPolicy bypass -File "%MaestroPanelPath%\bin\cfrun.ps1" -action ZONE_DELETE -domain {DOMAIN}

DNS Zone Kaydı Oluşturulduğunda

Üst menüden bu sefer “Domain Zone Kaydı Oluşturulduğunda” tetikleyicisini seçin ve “Sunucu Üzerinde Script Çalıştır” seçeneğini aktif edin. Bu olayda MaestroPanel üzerinden eklenen her bir DNS kaydının CloudFlare’de etkin olmasını sağlayacağız.

powershell -ExecutionPolicy bypass -File "%MaestroPanelPath%\bin\cfrun.ps1" -action RECORD_ADD -domain {DOMAIN} -record_type {RECORD_TYPE} -record_name {RECORD_NAME} -record_value "{RECORD_VALUE}" -record_priority {PRIORITY}

cfrun-step4

DNS Zone Kaydı Güncellendiğinde

Üst menüden bu sefer “Domain Zone Kaydı Oluşturulduğunda” tetikleyicisini seçin ve “Sunucu Üzerinde Script Çalıştır” seçeneğini aktif edin. Bu olay Domain’in Zone’unda herhangi bir DNS kaydı güncellendiğinde CloudFlare’de de etkin olmasını sağlayacaktır.

powershell -ExecutionPolicy bypass -File "%MaestroPanelPath%\bin\cfrun.ps1" -action RECORD_UPDATE -domain {DOMAIN} -record_type {RECORD_TYPE} -record_name {RECORD_NAME} -record_value "{RECORD_VALUE}" -record_priority {PRIORITY}

Bu tetikleyicide ilgili DNS kaydının sadece değeri güncellenebilir. -record_value parametresi ile yeni değer CloudFlare’e bildirilmiş oluyor.

DNS Zone Kaydı Silindiğinde

Üst menüden bu sefer “Domain Zone Kaydı Silindiğinde” tetikleyicisini seçin ve “Sunucu Üzerinde Script Çalıştır” seçeneğini aktif edin. Bu olay Domain’in Zone’unda herhangi bir DNS kaydı silindiğinde CloudFlare’de de etkin olmasını sağlayacaktır.

powershell -ExecutionPolicy bypass -File "%MaestroPanelPath%\bin\cfrun.ps1" -action RECORD_DELETE -domain {DOMAIN} -record_type {RECORD_TYPE} -record_name {RECORD_NAME}

Bu aşamadan sonra MaestroPanel’de oluşturduğunuz her domain CloudFlare üzerinde açılacaktır. Sildiğinizde de CloudFlare üzerinden silinecektir. Aynı şekilde DNS alanınızda herhangi bir kayıt üzerinden işlem yaptığnızda, sildiğinizde veya oluşturduğunuzda Tetikleyici scripti çalıştırarak CloudFlare üzerinde aktif olmasını sağlayacaktır.

Yazar