Sorun

MaestroPanel’i MSSQL veritabanı üzerinden çalıştırıyorsanız ve giriş yaptığınızda aşağıdaki hatayı alıyorsanız. MaestroPanel’in bağlanmak istediği MSSQL servisi durmuş veya erişilemez durumdadır.

MaestroPanel can't connect to SQL database: A network-related or instance-specific error occurred while establishing a connection to SQL Server. The server was not found or was not accessible. Verify that the instance name is correct and that SQL Server is configured to allow remote connections. (provider: TCP Provider, error: 0 - No connection could be made because the target machine actively refused it.)

Çözüm

MaestroPanel MSTRSQL adında bir Instance’da çalışır ve bu servise sağlanmak için ise SQL Authentication tipini kullanarak 9733 portundan bağlanır. Eğer bu port değiştiyse veya servis kapalı ise veritabanına bağlanamaz.

SQL Server Configuration Manager’ı açın ve MSTRSQL servisinin çalışıp çalışmadığından emin olur. Eğer çalışmıuyorsa başlatın ve MaestroPanel’e login olmaya çalışın.

mstrsql_service-ss

Eğer servis çalışıyorsa birde çalıştığı portu kontrol edin. Servis protokollerinden TCP/IP’nin Enabled olması ve özelliklerinde ki TCP PORT 9733 değerini alması gerekir.

mstrsql_service-ss-2

Bonus

MaestroPanel’in veritabanına bağlantı cümlesi aşağıdaki dizinde tutulmaktadır.

%MaestroPanelPath%\Web\www\web.config

web.config dosyası altından direkt MaestroPanel’in veritabanının bağlantısını yönetebilirsiniz örneğin portu değiştirmek isterseniz web.config dosyasındaki bağlantı cümlesini değiştirmeniz yeterlidir.

Yazar