exchange

MaestroPanel’in Exchange Server 2013/2016 modülünü kullanan, kullanıcılarımız. Müşterilerine doğru ve güvenlik hizmet vermek için SPF’lerini güncellemelerini isterler. Hosted Exchange müşterisi de kendi domain’inin SPF’ini servis sağlayıcısının önerdiği şekilde değiştirir ve böylece spoofing’den korunmuş olur. Fakat gün gelir servis sağlayıcının IP adresi değişir ve bir anda müşterinin epostaları diğer SMTP sunucuları tarafından güvensiz görünerek reddedilir.

Sorun, müşterinin SPF’ini tekrar servis sağlayıcısının yeni IP adresine göre düzenlemesi ile çözülür.

Include Mekanizması

Bu duruma düşmemek için SPF’in include mekanizmasından faydalanmak gerekir.

Öncelikle servis verdiğiniz domain’in DNS alanına gelerek SPF TXT kaydınızı belirleyin.

_spf.domain.com

değeri ise;

v=spf1=spf1 mx ip4:192.168.1.1 -all

(Mail Server IP) olarak belirleyin.

Buradaki Ip4, sizin servis sağlayıcısı olarak müşterilerinize sunduğunuz MX isminin döndürdüğü IP adresi olması gerekmektedir.

Müşteri Tarafında

Müşterilerinizden SPF’lerini sadece aşağıdaki şekilde yapılandırmasını isteyin.

v=spf1 include:_spf.domain.com -all

Açıklamak gerekirse. SFP kontrolü yapılırken sizin belirttiğiniz _sfp.domain.com alanındaki SPF politikası da dikkate alınır.

Forwarding Mekanizması

Eğer müşterilerinizin DNS’lerinizde siz yönetiyorsanız ve SPF’leri için sadece sizin mail servislerini kullanacaksa bu sefer redirect direktifini kullanmanız daha doğru olacaktır.

Daha önce açmış olduğunuz _sfp.domain.com alanından SPF politikanızı belirledikten sonra. Müşterilerinizin SPF alanına aşağıdaki politikayı girmeniz yeterli.

v=spf1 redirect=_spf.domain.com

Böylece SPF kontrol eden SMTP sunucusu direkt sizin belirlediğiniz politikaya yönlendirilmiş olacaktır. Bu sayede SPF politikasını tek bir merkezden yöneretek bir çok Domain’e etki edebilirsiniz.

Hala Exchange Server 2016 modülümüzü denemediyseniz http://www.maestropanel.com/Modules/Exchange adresinden inceleyebilirsiniz.

Kaynak: http://blog.oguzhan.info/?p=1041

Yazar