Exchange Server Varsayılan kurulumda dakikada gönderim limiti 5 olarak tanımlamaktadır. Bu işlem farklı senaryolar düşünüldüğünde sorunlar çıkmaya başlayabilir.

Örneğin; Devamlı mail gönderimi (toplu mail vb) veya Whmcs, Help-Desk gibi yazılımlarda Exchange Server SMTP servisi kullanılıyorsa ve Varsayılan değer tanımlı ise güvenlikten dolayı hata almaya başlayacaksınız.

Hata

Email Sending Failed - The following From address failed: mail@domain.com : MAIL FROM command failed,421,4.4.2 Message submission rate for this client has exceeded the configured limit

Neden Limitleme Mevcut

Varsayılan bir değer ile limitleme yapılmasının nedeni istenmeyen mail gönderimlerini (spam çıkışlarını) engellemek, dolayısıyla sunucu performansını ve IP Adresinin karalisteye düşmesi gibi durumların önüne geçmek.

ECP (Exchange Management Console) üzerinden sadece gelen/giden mail boyutlarına müdahale edebiliyoruz. Bu yüzden yapacağımız işlemi EMS (Exchange Management Shell) üzerinden gerçekleştireceğiz.

Exchange Send Connector Exchange Receive Connector

Exchange Mail Gönderim Limiti Yapılandırma

Aşağıda yer alan komut ile sunucu üzerinde ki connector‘lere ait Identiy ve limitleri görebilirsiniz. Gördüğünüz üzere gönderim limitleri 5’tir.

get-receiveconnector | ft name, server, messageratelimit

Exchange PS Get-MessageRateLimit

Gönderim limitini “sınırsız” yapmak için -MessageRateLimit unlimited yazıyoruz. Sınır belirtmek için sayı değeri girmeniz yeterli olacaktır. ( -MessageRateLimit 100)

“Identiy alanında yer alan ismi ve server bilgisini kendinize göre değiştiriniz.”

set-receiveconnector -identity "Client Frontend EX01" -MessageRateLimit unlimited
set-receiveconnector -identity "Client Proxy EX01" -MessageRateLimit unlimited

Komutları DAG ve CAS sunucuları üzerinde girmeniz gerekmektedir. Birden fazla sunucu varsa, kısacası tüm üye (member sunucu) sunucularda işlem yapılmalıdır.

EMS İşlemleri

Exchange PS MessageRateLimit

Yazar