Sorun

MSSQL Veritabanı açılırken aşağıdaki hata alınıyor.

Directory lookup for the file "C:\Program Files\MaestroPanel\Data\MSSQL2012DATA\testt.mdf" failed with the operating system error 5(Access is denied.). CREATE DATABASE failed. Some file names listed could not be created. Check related errors. User does not have permission to alter database 'testt', the database does not exist, or the database is not in a state that allows access checks. ALTER DATABASE statement failed. Database 'testt' does not exist. Make sure that the name is entered correctly. Changed database context to 'master'.

Çözüm

Bu hata ile genelde SQL servisinin kurulumunu manual yapmış kullanıcılarımız karşılaşıyor. Çözüm için MaestroPanel’in vertiabanını açtığı klasöre SQL servisinin çalıştığı kullanıcı hakkının verilmesi yeterli oluyor.

1. Sunucular > sunucu > Servisler > MSSQL 2008 veya 2012 > Konfigürasyon ikonuna tıklayın

2. Açılan sayfada “Default Database Path” ini göreceksiniz. MSSQL’in veritabanı açabilmesi için bu dizine erişim vermeniz veya MSSQL servisinizi çalıştığı kullanıcının erişebileceği bir dizin ile değiştirebilirsiniz.

sql-ss1

MSSQL’in Çalıştığı Kullanıcıyı Bulmak İçin;

1. Başlat > Çalıştır > services.msc yazın

2. Açılan ekranda SQL Server kaydını bulun ve üzerine çift tıklayın

sql-ss2

3. Açılan ekranda Log On sekmesindeki “This Account” alanı SQL’in çalıştığı kullanıcıdır. MaestroPanel’in veritabanı klasörüne bu kullanıcıyı eklemelisiniz.

sql-ss3

Database klasöründe Network Service kullanıcısı aşağıdaki şekilde görünmelidir.

sql-ss3

Yazar