MaestroPanel’de bir yazılım desteği verdiğimizde yönetiminin yanı sıra en iyi kurulum yapılandırmasınıda sağlamak prensiplerimiz arasında, bu bağlamda Exchange Server 2013 CU7 desteğimizin paketinide hazırlayarak kullanıma açtık.

Bu paket ile Hosted Exchange hizmeti vermek isteyen servis sağlayıcıları kolaylıkla en iyi yapılandırılmış bir Exchange sunucusunu kolay bir şekilde kurabilirler ve kısa sürede servis verir duruma gelebilirler.

Minimum Gereksinimler

  • Windows Server 2012 R2 veya üzeri (English)
  • 8 GB Ram
  • 8 Core CPU
  • 250 GB HDD

Gereksinimlerle ilgili daha fazla bilgi için;

Gerekli Dosyalar

Kurulum

Dikkat! Kuruluma başlamadan önce Exchange Server Teknik DokümantasyonumuzdakiDikkat Edilmesi Gerekenler” bölümünü mutlaka okumanızı öneririz.

Temiz kurulmu ve güncellemeleri tamamlanmış bir Windows üzerine MaestroPanel Exchange Server Paketini dowload edin ve çalıştırın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir Hoşgeldin sayfası gelecektir. Next diyerek devam edelim.

step1

Adım 1

Bir sonraki adımda Kurulum sizden sunucu üzerine Active Directory kurarken kullanılacak parametereleri ister.

step2

Active Directory’i farklı sunucuda kullınıyorsanız “Install Active Directory” seçeneğini işaretlemenize gerek yoktur fakat aynı sunucuda kullanacaksanız bu seçeneği işaretlemelisiniz.

“Install Actice Directory” seçeneğini işaretlediğinizde Kurulum, sunucu üzerinde Active Directory’i ve gerekli Forest yapısını kurup yapılandıracaktır.

Burada dikkat etmeniz gereken “Domain Name” alanıdır. Bu alana Exchange sunucusunda kullanacağınız gerçek bir Domain ismi girmelisiniz ki Outlook gibi istemcilerden erişimde sorun çıkmasın. Ek olarak buraya gireceğiniz Domain’in sadece bu sunucuda kullanılacak olması daha önce kullanılmamış olması istemciler için erişim ve sertifika problemlerinin önüne geçecektir.

“SafeMod Administrator Password” alanına güçlü bir parola belirlemeniz önemlidir. Herhangi bir felaket durumunda bu parolaya ihtiyacınız olabileceğinden lütfen saklayınız.

Adım 2

step3

Bu adım Exchange Server’ın hangi Role’de çalışacağını belirleyebileceğiniz bölümdür. Herhangi bir DAG yapsınız yoksa veya tüm sistemi tek sunucu üzerinde çalıştırmayı planlıyorsanız tüm ayarları aynen bırakın. Farklı bir yapı isterseniz tasarladığınız rollere göre seçenekleri kaldırabilirsiniz.

 Adım 3

Exchange Server’ın hangi dizine kurulacağı, Mailbox veritabanının ve kurulum dosyalarının hangi dizinde tutulacığını belirleyebileceğiniz adımdır.
step4

“Exchange Setup Source Directory” alanı, Exchange kurulum dosyalarının hangi dizine açılacağını belirlediğiniz alanadır. Kurulum Paketi, Exchange Server 2013 CU7 kurulum dosyalarını bünyesinde barındırmakta ve kurulumu belirttiğiniz dizine kopyalayarak gerçekleştirmektedir.

“Exchange Server Installation” alanı, Exchange Server’ın sunucu üzerinde hangi dizine kurulacağını belirttiğiniz dizindir. Varsayılan olarak “Program Files” klasörünün altına kurulur eğer isterseniz buradaki parametreyi değiştirerek farklı bir dizine kurulmasını sağlayabilirsiniz.

“Email Database File Path” alanı, Exchange Server’ın tüm bilgilerinin tutulduğu Mailbox Veritabanı dosyasının hangi dizinde çalışacağını belirleyebileceğiniz alandır. Çalışan sistemde bu veritabanı dosyası üzerinde çok fazla Okuma/Yazma işlemi gerçekleştiğinden sunucu üzerindeki Disk’in hızı (IOPS) performans için oldukça önemlidir. Eğer mümkünse bu dizini SSD alanı üzerinde çalışan bir dizinde çalıştırmanız hem stabilite hemde performans açısından önerilmektedir.

SON

Bu son adım, Kurulum’u sunucu üzerinde başlatabileceğiniz bölümdür. Bu aşamada “Install” butonuna bastıktan sonra sunucu üzerinde kurulum başlayacaktır.

step5

Kurulum Ne Yapar?

1.) Exchange Server’ın kurulabilmesi için gerekli olan bileşenleri sunucu üzerine kurar. Bu paketler aşağıdaki gibidir;

  1. Microsoft Unified Communications Managed API 4.0, Core Runtime 64-bit
  2. Microsoft Office 2010 Filter Pack 64 bit
  3. Microsoft Office 2010 Filter Pack SP1 64 bit

2.) Sunucu üzerinde Active Directory’i aktif eder ve Forest yapısını Exchange’e göre düzenler.

3.) DNS sunucusunu yapılandırır ve güvenliğini sağlar.

4.) Active Directory’i Exchange Server’a göre düzenler ve kullanım hazır hale getirir.

5.) Exchange Server’i en iyi yapılandırma ile sunucu üzerine kurar.

6.) Exchange Server’ı Hosted Exchange için yapılandırır.

Hata Yakalama

Bu araç üzerinde gerekli sistemi manipule etmek için Active Directory ve Exchange modülleri ile beraber PowerShell scripleri kullanıldı. InnoSetup PowerShell scriptlerini external çağırdığından hata yakalama ve debug etme olanakları direkt kurulum üzerinden kısıtlılık göstermektedir.

Eğer Powershell üzerinden herhangi bir hata alıyorsanız bu hataları kurulum’un log dosyası üzerinden yakalayabilirsiniz;

Kurulum ilk restart’dan önce log dosyasını %temp% klasörünün içine Setup-Log-##-.log dosyası olarak açmaktadır.

İlk restart’dan sonra kurulum log dosyasını çalıştığı dizinin içinde Install.log isminde açacak ve kurulum tamamlanıncaya kadar bu dosyayı kullanacaktır.

Bağlantılar

MaestroPanel Exchange Modülü

MaestroPanel Exchange Modülü Dokümantasyonu

 

Tagged:

Yazar