MaestroPanel ile sisteme yeni ip eklemek için aşağıdaki dökümandan yararlanabilirsiniz.

İşlem için aşağıdaki adımları izleyin;

  • MaestroPanel > Sunucular > IP_EKLENECEK_SUNUCU > Ayarlar (Sağ üst) > IP adresleri > IP adresi ekle (sağ üst)

Karşınıza gelen IP ekleme ekranında aşağıda bulunan bilgiler istenecektir.

  • Ağ kartı: IP adresinin hangi ağ kartı üzerinde açılacağını belirleyebilirsiniz. IP: Eklemek istediğiniz yeni IP Subnet: IP için kullanılacak subnet
  • Özel: Bir kere kullanılan Ip adresinin bir daha kullanılmasını engelleyen parametredir. MaestroPanel tarafından otomatik olarak verilir. Sizin bu parametreyi ellemenize gerek yoktur.
  • Adanmış: Eklediğiniz Ip adresini sadece tek bir domainde kullanmak istiyor, diğer domainler bu Ip adresine erişemesin istiyorsanız (örneğin bir domaine SSL ekleyeceğiniz zaman) bu parametreyi işaretlemelisiniz.
  • Paylaşımlı: Eklediğiniz Ip adresinin birden fazla kez kullanılabilmesine izin vermek için bu parametreyi işaretlemelisiniz.

İstenen bilgileri girip “Kaydet” tuşu ile işlemi tamamladığınızda yeni IP’niz MaestroPanel ve sisteme eklenmiş olacaktır.

Not: IP adresini bir domain’e tanımlayacaksanız kesinlikle “Özel” olarak işeretlemeyin. Sadece “Adanmış” olarak işaretlenmesi yeterlidir.

IP tanımlaması yapacağınız domain eğer bir bayi altında ise IP değiştirme formunda ilk aşamada istediğiniz IP görünmeyebilir. Bunun için önce domain’in bağlı olduğu bayi’ye IP’nin kullanım hakkını vermelisiniz. Bunun için Bayiler > bayi > Modüller alanından ilgili IP’yi seçip kaydetmeniz yeterli. Ondan sonra yukarıdaki adımlarda istediğiniz IP görünecektir.

Yazar

Bir Cevap Yazın